
Yoga-retreat på Zanzibar
Stå op til solopgangen, der farver det azurblå Indiske Ocean i de smukkeste røde og orange nuancer. Start morgenen i den betagende yogasal med styrkende yang yoga til lyden af bølgernes brusen. Afslut dagen med groundende yin yoga og mindfulness samt lokale gourmetanretninger i restauranten. Lyder det som noget for dig? Så tag med Cathrine Yoga Travel på vores populære yogarejse til den eksotiske, afrikanske ø, Zanzibar. Alt dette kan du se frem til:
- 🌺 To daglige yogaklasser i paradis
- 🏖️ Luksuriøs indkvartering ved havet
- 🍉 Sund og lækker mad – fisk eller vegetarisk
- 🌍 Spændende og kulturelle oplevelser
- 🌊 Snorkeltur med gruppen
- 💆♀️ Selvforkælelse, massage og ro
- 🌅 Smukke solopgange hver morgen
- 🧘♀️ Yogakursusbevis for deltagelse
Zanzibar Queen Hotel er placeret lige ved havet. Siden 2018 har vi afholdt fantastiske yoga-retreats på dette unikke hotel. Resortet er omringet af den flotteste have med palmetræer og farverige blomster. Vi spiser alle de velsmagende og nærende måltider i restauranten til lyden af havet og bølgerne, der blidt bruser op på stranden. Måltiderne er i udgangspunktet vegetariske, men der er mulighed for at få friskfanget fisk til middagene. Lad batterierne op, og fordyb dig i en selvkærlig rejse. Det er den smukkeste investering, du kan gøre i DIG.
NYHED – Vi har netop lanceret nye yoga-retreats for starten af 2026. Vi tilbyder gratis eneværelser på Sri Lanka i januar, Mauritius i februar, Zanzibar i marts, Bali i marts, Færøerne i april og Spanien i maj (spar op til 4.000 kr.) – eller 2.000 kr. i rabat på delte værelser ✨
Tilbuddet gælder til og med 1. juni 2025 – og kun for de første 10 solgte værelser per rejse!
Har du spørgsmål? Kontakt os direkte på [email protected] – vi sidder klar til at hjælpe dig 💌
Tryghedsgaranti
Rejs trygt med Cathrine Yoga Travel 💚 Vi er medlem af Rejsegarantifonden og følger rejsevejledningerne. Med vores tryghedsgaranti får du altid refunderet din rejse, hvis din destination farves orange eller rød af Udenrigsministeriet. Book din yogarejse i dag og se frem til et uforglemmeligt retreat! 🧘♀️ Se vores rejsekalender her →
Den ultimative yogarejse med Cathrine Yoga Travel
Booking og priser
Din investering – DKK 22.995,-
Ved booking betales et depositum på DKK 6.000,-
Restbeløbet trækkes 90 dage før afrejse.
Pakkerejsen inkluderer fly, transfer, 8 overnatninger i delt dobbeltværelse, 2 daglige måltider (morgenmad og 3-retters aftenmenu) samt 2 daglige yogaklasser. Enkeltmandsværelse kan tilkøbes for DKK 4.000,-
SIDSTE CHANCE! Afrejse d. 11. sep. 2025 (Qatar Airways) – Yogalærere: Cathrine Koefoed
- 11. sep. 2025: CPH-DOH 16:00-23:00
- 12. sep. 2025: DOH-ZNZ 02:10-07:55
- 20. sep. 2025: ZNZ-DOH 23:20-05:15+1
- 21. sep. 2025: DOH-CPH 08:30-13:55
- Book delt værelse (depositum) →
- Book eneværelse (depositum) →
NYHED! Afrejse 04. mar. 2026 (Emirates) – Yogalærer: Cathrine Koefoed
LANCERINGSRABAT – Spar 4.000 kr. på eneværelser eller 2.000 kr. på delte værelser ved booking senest 1. juni 2025.
- 04. mar. 2026: CPH-DXB 14:45-00:10+1
- 05. mar. 2026: DXB-ZNZ 02:30-07:00
- 13. mar. 2026: ZNZ-DXB 22:20-04:25+1
- 14. mar. 2026: DXB-CPH 08:30-12:30
- Spar 4.000! Book eneværelse (depositum) →
- Spar 2.000! Book delt værelse (depositum) →
Særlige muligheder
Kontakt os gerne på [email protected], hvis du har særlige forespørgsler.
Du har mulighed for at booke med CVR-nummer som et yogakursus. Du kan også vælge at booke uden flyrejse og transfer, hvor vi fratrækker 6.500 kroner per person. Ønsker du at opgradere din flyrejse, undersøger vi gerne prisen for dig. Hvis du ønsker at forlænge rejsen, sender vi dig gerne et tilbud på en alternativ flyrejse. Ønsker du at medbringe din partner (uden yogaklasser hos Cathrine), tilbyder vi en prisreduktion. Vi ser frem til at høre fra dig og hjælpe dig!
Beskrivelse af yogarejsen - dét kan du glæde dig til
Dag 1 - I dag starter din yogarejse fra Københavns Lufthavn (CPH)
Nu begynder rejsesommerfuglene at baske i maven. I dag flyver du nemlig fra København Lufthavn.
Dag 2 - I dag ankommer du til smukke Zanzibar
Når du er ankommet til lufthavnen på Zanzibar, bliver du transporteret til resortet, hvor du skal bo under vores vidunderlige yoga-retreat. Når hele gruppen er ankommet, afholder din yogalærer et informationsmøde. Nyd efterfølgende de eksotiske omgivelser ved den hvide sandstrand eller hotellets pool. Vi mødes til vores første, afspændende yin yogaklasse kl. 17, hvor vi sætter fokus på at lande i kroppen. Vi runder dagen af med et lækkert aftensmåltid.
Dag 3 - I dag starter din yogarejse officielt!
Dagen starter med styrkende yang yoga for begyndere kl. 07:30. Måske er du helt ny til yoga, eller måske har du bare holdt en pause fra yogamåtten – uanset hvor du er i din yogapraksis, så vil du få en tryg og sikker introduktion til yogaens verden. Nyd efterfølgende et skønt morgenmåltid. Vi mødes til introducerende yin yoga kl. 17, hvor du vil mærke yin yogaens vidunderlige effekter. Vi runder dagen af med et afrikansk måltid kl. 19:30.
Spørgsmål og svar
Hvad er inkluderet?
Prisen er inkl. flyrejse, transfer, mad ombord på flyet (ikke vegetarisk), transfer, 8 overnatninger i delt dobbeltværelse eller i enkeltmandsværelse (tilkøbes for + DKK 4.000), 2 daglige måltider på resortet (morgenmad og 3-retters aftenmenu) samt 2 daglige yogaklasser (2 x 75 minutter).
Hvad er ikke inkluderet?
Prisen er ekskl. rejseforsikring, visum ved ankomst, turistskat ved afrejse, frokost, sodavand, øl, vin, drikkepenge, udflugter samt morgenyoga på udflugtsdagen.
Hvad koster snorkelturen?
Snorkelturen er et MUST! Det er simpelthen den smukkeste oplevelse - et minde, som du sent vil glemme. Er du vild med livet under havet, så er snorklingturen ud for Tanzanias kyst sagen. Tag med på en snorkeltur til Mnemba Atoll, hvor du får mulighed for at se farverige fisk og muligvis legende delfiner. Du vil blive taget i godt i mod af certificerede instruktører, hvor du vil modtage instruktion samt snorkeludstyr, inden turen går til første stop. Efter en kort sejltur, kan du endelig hoppe i det klare vand, hvor du kan snorkle rundt i 45 minutter. Herefter er der pause på båden, mens vi sejler til 2. stop på turen. Under sejladsen vil der være vand og snacks. Hop i vandet endnu engang og bliv opslugt af den imponerende verden under havets overflade. Efter 45 minutter sejler vi tilbage til land. Snorkelturen koster DKK 350,- inkl. frugt.
Kan jeg betale yogarejsen i flere rater?
Ved booking betales et depositum på DKK 6.000, - pr. person. Restbeløbet trækkes automatisk fra din konto 90 dage før afrejse.
Hvem er denne rejse for?
Alle er velkomne på dette retreat – og selvfølgelig er alle aktiviteter valgfri. Vores yogagæster er typisk mellem 30-60 år. Nogen af yogagæsterne er vant til at dyrke yoga, mens andre er helt nye på yogamåtten. Vi stræber efter at skabe den bedste yogaoplevelse for vores gæster. Det er vigtigt at bemærke, at vores yoga-retreats ikke er egnet for gæster med begrænset bevægelighed eller nedsat mobilitet, og at vores retreats forudsætter et godt og normalt helbred. Vi ønsker alle vores gæster at føle sig velkomne og har en god oplevelse med os!
Kan mænd også deltage?
Ja! Yoga er både for mænd og kvinder i alle aldre. Yogarejsen er en god blanding af sund kost, natur, indre ro og styrke. Og dét appellerer til alle køn. En yogarejse er en investering i DIG.
Kan jeg deltage "alene"?
Ja! Mange vælger at rejse "alene" - og altså uden at kende de øvrige på holdet. Rejsen er som udgangspunkt med et delt dobbeltværelse, hvor vi sætter jer sammen efter køn, men du kan tilkøbe et enkeltmandsværelse, hvis du har mere lyst til det. Inden afrejse bliver du en del af vores lukkede Facebookgruppe for yogarejsende, hvor du kan præsentere dig selv kort, lige som du kan få indsigt i, hvem du skal dele yogaoplevelsen med.
Skal jeg selv medbringe eget yogaudstyr?
Der er yogamåtter på resortet, som vi bruger. Er du mest komfortabel med dit eget yogaudstyr, så er du meget velkommen til at medbringe det.
Andet?
Du er altid velkommen til at kontakte os på [email protected].
Mød din yogalærer
Cathrine Koefoed
„Min mission er, at det skal føles godt at være dig. Jeg ønsker at hjælpe dig med at finde ro i sindet, selvaccept og kernestyrke.‟
Mit navn er Cathrine Koefoed – og jeg er din personlige yogalærer. Jeg er kvinden bag Cathrineyoga.dk – Danmarks største yogaunivers og Cathrine Yoga app’en, som inspirerer over 100.000 månedlige læsere, og så er jeg forfatter til Yin Yogabogen – Stræk dig i balance og Yang Yogabogen – Sund og stærk med yoga.
Sammen med min partner, Tommy driver vi Cathrine Yoga Travel, som arrangerer anmelderroste yoga-retreats til nogen af verdens skønneste lande fra Bali, Zanzibar og Sri Lanka til Spanien, Sverige og skønne Danmark.
Jeg er uddannet inden for yin, yang, gravid, hatha og vinyasa yoga (siden 2013) samt mindfulness og meditation. Oven i dét har jeg en HA(psyk.) fra CBS. Jeg uddanner også nye yogalærere i både yin yoga og yang yoga i Cathrine Yoga Academy.
Vi er medlem af Rejsegarantifonden
Rejs med Cathrine Yoga Travel
Vores anmelderroste yoga-retreats i både ind- og udland består af styrkende og groundende yoga, mindfulness-meditationer samt nærende måltider og unikke rejseoplevelser 💚
Bag Cathrine Yoga Travel står Cathrine og Tommy. Vi er begge yogaglade, passionerede og eventyrlystne, og så elsker vi at skabe mindeværdige, selvkærlige oplevelser for DIG.
Vores rejsemål er nøje udvalgt med fokus på eksklusivitet, velvære og harmoniske omgivelser – både i og uden for yogasalen. Vi har samlet et hold af dygtige yogalærere, der vil guide dig gennem en magisk yogapraksis.
Har du spørgsmål til vores yogarejser? Du kan altid kontakte os på [email protected].
Vi ser frem til at byde dig varmt velkommen!
Namasté
Tommy og Cathrine
Cathrine Yoga Travel
Hejrevej 30, 2400 KBH NV
CVR: 40873546
Kontakt
E-mail: [email protected]
Rejs sikkert og godt
| Medlem af Rejsegarantifonden nr. 3226